محل تبلیغات شما

قسمتدوم»

3- رعایتامور اقتصادی نسبت به فقرا

امام رضا(ع) به صورت ناشناس با واسطه ها و گاه نیمه شب به خانه نیازمندان می رفتند و رفعمشکل می کردند.

زمانی کهفردی بدهکار می شد و طلبکار بر او سخت می گرفت، امام رضا (ع) در این شرایط بهپرداخت بدهی او اقدام کرده و یا او را ضمانت می کردند تا بدهکار  مشکلش رفع شود. (حرعاملی، وسائل الشیعه، کتابتجاره)

امام رضا(ع) به کسانی که از پرداختن حقوق تهی دستان(خمس و زکوه) ، خودداری می ورزند، چنینهشدار دادند:

صاحبنعمت در خطر است، پرداختن حقوق خدا در آن نعمت بر او واجب است؛ به خداى سوگند کهخداوند بزرگ نعمت هایى به من مى دهد؛ و من پیوسته در این باره بیمناکم تا آن گاهکه از عهده حقوقى که خدا بر من واجب کرده برآیم.» (کلینی، الکافی، ج4، ص399)

4- قناعت:
در جای دیگر امام رضا(ع) بیانی دارند از قول خداوند بزرگ:
خداوند می فرماید: توبه آن چه روزیت کرده ام خوشنود باش تا از بی نیازترین مردم باشی و من روایت می کنمکه هر کس قناعت پیشه داشت سیر است و هر که قانع نباشد سیر نمی شود9(نوری، مستدرک الوسائل، ج15، ص225)

حضرتامام رضا (علیه السلام)، همواره پیروانشان را به رضایت به رزق اندک توصیه می کردندو از فرمایشات ایشان است: هر کس به رزق و روزی کم از خدا راضی باشد، خداوند ازعمل کم او راضی خواهد بود10(شهید اول، کتاب چهل حدیث، ص30)

اماممی فرماید:
مالجمع نمی شود مگر با پنج خصلت: بخل شدید، آرزوی دراز، حرص غلبه کننده، قطع رحم ومقدم داشتن دنیا بر آخرت11(شیخ صدوق، الخصال، ج1، ص282)
ایشانهمچنین می فرماید: اگر مردم حد میانه را در خوراک رعایت می کردند، بدن هایشانپایدار و سالم می ماند ( مجلسی، بحارالانوار، ج59، ص142)

)استفاده از نعمت های الهی در حدی که انسان بتواند سلامت خود را حفظ کند و با نشاطکامل به ادای وظایف فردی و اجتماعی خود بپردازد، امری مطلوب و بلکه واجب است. 1(ر.ک: مجلسی،بحارالانوار، ج66، ص334)

ازدیدگاه امام رضا (ع) یکی از پایه های زمینه ساز حرکت تکاملی برنامه ریزی اقتصادی،اندازه گیری و تقدیر معیشت است. (سکندری، همان، ص190)

منبع: https://razavi.aqr.ir

آدرس کانال  در ایتا  @tarikhy
آدرس کانال  در سروش @tarikhye
آدرس کانال در گپ @tarikhy

425-فقط یک روز در پناه مشرک

424-کربلا هنگامه تغییر یک امت

423-ریشخند خورشید قسمت دوم

امام ,رضا ,ع ,» ,فرماید ,خداوند ,امام رضا ,رضا ع ,می کردند ,می فرماید ,بر او

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

repilole یا ضامن آهو(هشتمین طبقه بهشت) Kenny's info شرکت حسابداری و مشاوره مالی حسابگران مبتکر کردستان(سهامی خاص) lessmesotank Valarie's memory مسجد رسول الله تبریز سنگ‌نگاره‌های روستای دمسیاه (دَمِ‌مُرسیاه) مشاوره حقوقی فدک پایگاه بهائی شناسی